Zápal tenkého čreva
Tenké črevo zohráva dôležitú úlohu v tráviacom systéme. V ňom prebiehajú konečné procesy trávenia a vstrebávania živín (vitamínov a minerálov). Ochorenia tenkého čreva majú podobné prejavy.
Ako zistíme, že nie je niečo v poriadku?
Najčastejšie príznaky črevnej dyspepsie sú zoskupené pod súhrnným pojmom črevná dyspepsia. Patrí medzi ne nadúvanie, plynatosť, škvŕkanie v žalúdku, hnačka, zápcha alebo striedavá stolica, nepríjemné pocity v bruchu a bolesť. Tieto príznaky môžu byť spôsobené nezdravým životným štýlom, dlhodobým užívaním liekov, účinkami stresu alebo nedostatočnou produkciou tráviacich enzýmov v dôsledku rôznych ochorení tráviaceho traktu, najmä čriev. Opakované príznaky črevnej dyspepsie spôsobujú zhoršenie kvality života. Preto je pri výskyte takýchto príznakov, a najmä pri ich častom opakovaní, potrebná pomoc gastroenterológa, ktorý ich účinne lieči a zbaví sa ich.
Črevné ochorenia a poruchy môžu ovplyvňovať rôzne procesy v tele a spôsobovať príznaky, ktoré nie vždy jasne poukazujú na ochorenie čriev. Patrí k nim slabosť, strata energie, kožné problémy, vypadávanie vlasov, zhoršená nálada a bolesti kĺbov, nazývané aj mimočrevné bolesti. Okrem toho nerovnováha medzi normálnymi a patogénnymi mikroorganizmami v mikroflóre tiež ovplyvňuje pohodu a zdravotný stav a môže prispievať k rozvoju zápalových procesov v tele.
Ako postupovať pri liečbe zápalu tenkého čreva?
Celiakia je časté dedičné autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje sliznicu tenkého čreva. Celiakia sa môže vyskytnúť nielen u detí, ale aj u dospelých a má výrazné aj tvrdohlavé formy.
Ochorenie vzniká u ľudí s nedostatkom enzýmu, ktorý v čreve rozkladá lepok, čo je súhrnný názov pre zmes vo vode nerozpustných bielkovín, ktoré sa nachádzajú v obilninách. Lepok sa nachádza najmä v pšenici a raži, ale môže sa nachádzať aj v iných obilninách a jačmeni. Lepok sa skladá z rastlinných bielkovín glutelínov a prolamínov a iba prolamíny majú toxický účinok na sliznicu tenkého čreva pri celiakii. Prolamín pšenice sa nazýva gliadín, takže jedným z testov na diagnostiku celiakie je stanovenie hladiny protilátok proti gliadínu.
Pri liečbe ochorení tenkého čreva je dôležité nielen dodržiavať všetky pokyny lekára, ale aj správne sa stravovať. Týmto spôsobom možno dosiahnuť dlhodobú remisiu a regeneráciu tkaniva po odznení akútneho zápalového procesu.
Diéta pre ľudí s celiakiou
Základom liečby je úplné vylúčenie lepku zo stravy. Lekár pomáha na začiatku určiť zoznam toho, čo sa nesmie jesť. Pšeničná alebo ražná múka a jačmeň sa nachádzajú v najneobvyklejších potravinách vrátane mliečnych dezertov a zeleninových dresingov.
Všetky pekárenské výrobky s pšeničnou, jačmennou, ražnou alebo viaczrnnou múkou sú zakázané. Zakázané sú aj tradičné cestoviny, krupica a kaše z bezlepkových obilnín.
Je dôležité čítať etikety na klobásach, párkoch, konzervách, dezertoch a omáčkach. Stopy lepku možno nájsť v instantnej káve, kakau, sójových výrobkoch a vrecúškovej polievke. Vodka, pivo, whisky, kvas sú zakázané
V súčasnosti je v obchodoch k dispozícii celý rad bezlepkových výrobkov, ktoré si môžu vybrať pacienti s celiakiou. Pohánková, ryžová, ovsená a kukuričná múka môžu nahradiť bežnú múku. Tieto obilniny sú bezlepkové.
Diéta by sa mala dodržiavať najmenej šesť mesiacov, počas ktorých sa stav normalizuje. Okrem toho je potrebné užívať doplnky s vitamínmi, minerálmi, niektorými zložkami
V prípade potreby lekár odporučí aj lieky na potlačenie črevného zápalu.