Bezlepkové pivo
Celi.sk » Blog » Zaujímavé informácie » Bezlepkové pivo

Bezlepkové pivo

Pivo je obľúbeným alkoholickým nápojom, ktorého prípravu poznali už starí Slovania. Vyrába sa z obilného sladu, vody a…tu presne nastáva problém pre celiatikov. Pivo nie je vhodným nápojom pre pacientov s diagnostikovanou celiakiou, pretože obsahuje lepok. Dnes už však nie je žiadnou novinkou, že na trhu môžete nájsť aj varianty bez obsahu lepku teda konkrétne bezlepkové pivo. Ako sa vyrába pivo bez lepku, aké má vlastnosti a aké pivovary ho vyrábajú? Kde môžete takéto pivo kúpiť?

Výroba bezlepkového piva

Bezlepkové pivo sa dá vyrábať dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je výroba z prirodzene bezlepkovej potraviny, ako napríklad ryža alebo kukurica. Druhou možnosťou ako vyrobiť bezlepkové pivo je s použitím klasických obilnín, z ktorých sa množstvo lepku počas výroby manuálne znižuje. Množstvo sa musí znížiť až na úroveň legislatívneho limitu, ktorý predstavuje 20mg/L. Robí sa to napríklad použitím enzýmu, ktorý naštartuje fermentačný proces na rozloženie gluténového proteínu.

💡Za bezlepkové pivo sa môže označiť len to, ktoré spĺňa legislatívny limit, teda nepresahuje množstvo lepku 20 mg/L.

Výpočet množstva lepku obsiahnutého v pive sa realizuje prostredníctvom laboratórnych výskumov. Ak však konzumujete väčšie množstvá bezlepkového piva, predovšetkým toho, ktoré sa vyrába z obilnín rozkladom gluténového proteínu, môže vám to spôsobiť ťažkosti. Určite je teda potrebné konzumovať len také množstvá, ktoré sú v poriadku s ohľadom na váš zdravotný stav, teda najmä zdravotný stav vašej črevnej mikroflóry.

Je teda bezlepkové pivo skutočne bez obsahu lepku?

Pri otázke, či každé takéto pivo naozaj neobsahuje žiadne stopy lepku, však odpoveď bude znieť – obsahuje. Môže za to už spomínaná druhá metóda výroby piva, kedy je prítomnosť lepkových obilnín nevyhnutná. Pri kúpe akéhokoľvek bezlepkového piva si preto pozorne prečítajte etiketu v ktorej rozlíšite, či je pripravené čisto bez lepku, alebo ho v určitej miere obsahuje.

Môžu ľudia s celiakiou bezpečne piť bezlepkové pivo, pripravené na báze lepkových obilnín? Odkedy sa na trhu prvýkrát objavilo „pivo pre celiatikov“, začali vznikať nejasnosti, či títo ľudia môžu nápoj bezpečne konzumovať. Vo výsledku je možné tvrdiť, že pivo s hodnotou lepku pod 20 mg/L celiatici môžu piť. Na druhú stranu konzumácia vo vyššom množstve má za následok zdravotné problémy a prejav ťažkostí, súvisiacich s celiakiou. Aj v tomto prípade teda platí jednoduché ale známe príslovie: „Všetkého veľa škodí“.

Slovenské pivo bez lepku – BEZLEPKOVÝ STEIGER

Na Slovensku máme jedného zástupcu bezlepkového piva, ktoré sa určite oplatí vyskúšať. Ide o Steiger svetlý ležiak bez obsahu lepku. Vyrába sa na Slovensku a obsah alkoholu je 5%. Steiger tento druh piva vyrába od roku 2019, pričom ide o klasickú 12. Dá sa zakúpiť aj v bežných obchodných reťazcoch, pričom cena sa pohybuje okolo 1€. Bezlepkové pivo Kaufland – Steiger býva často vo výhodných zľavách.

pivo

„Existencia piva je dôkazom, že boh má ľudí rád. Chce, aby sa ľudia cítili na svete šťastní.“ Benjamin Franklin

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty-o-pive/

ČESKÉ bezlepkové pivá

Pivo pre celiatikov môžete hľadať aj na trhu našich susedov, ktorý ho ponúkajú v mnohých variantách. Aj vďaka záujmu o pivá aj z radov celiatikov sa mnohé pivovary začali zaoberať výrobou piva bez obsahu lepku. Bezlepkové pivá sú často dostupné aj v našich komerčných reťazcoch: stačí len hľadať bezlepkové pivo kaufland, bezlepkové pivo tesco, či bezlepkové pivo lidl.

Ferdninad – bezlepkové nealkoholické/bezlepkový ležiak

bezlepkove pivo ferdinand

Pivovar Ferdinand sa s výrobou bezlepkového piva nehrá a ponúka hneď dve skvelé varianty bezlepkového piva. Jedným je nealkoholická verzia svetlého ležiaka bez obsahu lepku. Stupňovitosť tohto piva je 6% a obsah alkoholu 0,5%. Tento bezlepkový nealkoholický nápoj je menej dostupný a zakúpite ho zväčša len v špecializovaných predajniach.

V ponuke pivovaru Ferdinand nájdete aj klasickú svetlú dvanástku bez lepku. Obsah alkoholu tohto piva je 5% a cena sa pohybuje opäť okolo 1€. Chuť je znamenitá a na nerozoznanie od klasického piva. Výhodou však je, že si ho môže dopriať aj ktorýkoľvek pacient s diagnostikovanou celiakiou.

Pilsner Urquell

Veľmi známy Plzeňský Prazdroj produkuje bezlepkové pivo pod značkou Pilsner Urquell so zníženým obsahom lepku. Obsah alkoholu je v prípade tohto produktu 4,4%. Tento svetlý ležiak obsahuje lepok, no v minimálnom množstve a teda je podľa legislatívy vhodný na dodržiavanie bezlepkovej diéty. Pre pacientov, ktorý sú na lepok veľmi náchylní sa jeho konzumácia neodporúča. Zároveň je však obsah lepku v pive nestály a preto by mala byť jeho konzumácia minimálna, prípadne radšej zvoľte iné alternatívy.

Plzeň je podľa posledných testovaní pivo s viac-menej klasickým obsahom lepku. Pre celiatikov teda určite nie je vhodné.

Bezlepkový Bernard

Pivovar Bernard priniesol v roku 2013 pre milovníkov piva aj bezlepkovú variantu svetlého ležiaka so stupňovitosťou 12%. Obsah alkoholu tohto piva bez lepku je 4,7% a obsah lepku je maximálne 2mg/100G. Svetlý ležiak Bernard bezlepkový má bohatú penu a plnú chuť klasického piva s horkou prímesou aká je typická pre klasické svetlé ležiaky. Vďaka tomu je to ideálne pivo pre celiatika, ktorým si dopraje skvelú chuť v estetickom balení.

CELIA BEZ LEPKU

Bezlepkové pivo Celia

Žatecký pivovar sa zameral na výrobu kvalitného prémiového svetlého ležiaka a špeciálneho tmavého piva bez obsahu lepku. Stupňovitosť je 12% a obsah alkoholu sa pohybuje od 4,5-4,7%. Na výrobu tohto piva sa používajú klasické suroviny, pričom obsah lepku je pod hranicou 0,5mg/100ml. Toto pivo je veľmi prepracované po chuťovej stránke a takmer vôbec neuvidíte rozdiel medzi bezlepkovou variantou a klasickým pivom. Charakteristickou vlastnosťou je výrazná penivosť, počiatočná sladkosť s lahodnou horkou dohrou.

Aj pre celiatikov je možné konzumovať kvalitné pivo, ktoré neohrozí ich zdravotný stav. Pri konzumácii si však treba zistiť, ktorým procesom sa pivo vyrába a aké sú hodnoty obsahu lepku na 100ml/g. Vďaka širokému spektru možností si môžete vybrať svojho favorita. Nakupovať môžete v špecializovaných kamenných predajniach, ale rovnako sú dostupné aj v komerčných reťazcoch, či na internete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *