Celi.sk » Blog » Potraviny » FODMAP diéta

FODMAP diéta

Tráviace ťažkosti môžu narušiť každodenný život človeka. Zaujímavé však je, že obmedzenie špecifických potravín môže nepriaznivé príznaky výrazne zmierniť. Vedci totiž prišli s pomerne novým liečebným plánom, ktorý sa snaží v strave obmedziť alebo úplne vynechať ťažko stráviteľné sacharidy s krátkym reťazcom. Nazýva sa FODMAP diéta a prináša so sebou niekoľko významných zdravotných benefitov. Ako FODMAP diéta funguje a kto by ju mal vyskúšať?

Čo znamená skratka FODMAP?

FODMAP je označenie pre malé a krátke reťazce sacharidových molekúl, ktoré tráviaca sústava množstva ľudí nedokáže rozložiť. Výsledkom sú zvyšky potravy v čreve, spôsobujúce výrazné zdravotné problémy. Ak by sme mali definovať skratku FODMAP, išlo by o fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Vzhľadom k tomu, že FODMAP sa podieľajú na základných mechanizmoch precitlivenosti vnútorných orgánov, mnohé tímy vedcov skúmajú využitie diéty s nízkym obsahom FODMAP ako prevenciu a liečbu pred rozličnými chorobami. Môžeme spomenúť napríklad syndróm dráždivého čreva – IBS (z anglického Irritable Bowel Syndrome) alebo syndróm bakteriálneho prerastania čreva – SIBO (z anglického Small Intestinal Bacterial Overgrowth).

FODMAP diéta má za úlohu znížiť obsah vyššie uvedených sacharidov, aby sa telo účinne dokázalo zbaviť procesu nadmernej fermentácie v tráviacom systéme. Takýto spôsob stravovania má za následok zníženie bolesti brucha, zníženie nadúvania a odstránenie problémov so stolicou, keďže črevná mikroflóra sa ustáli a vyrovná. Ľudia s IBS a SIBO často uvádzajú zníženú kvalitu života, ktorá zasahuje nielen do ich trávenia, ale aj iných aspektov zdravia. Tieto príznaky môžu ovplyvňovať sociálne vzťahy a dokonca aj pracovný výkon. Viaceré štúdie však naznačujú, že FODMAP diéta dokáže do istej miery eliminovať únavu, depresiu a stres, ktoré zvyknú byť sprievodným javom gastrointestinálnych porúch (porúch týkajúcich sa žalúdka a čreva).

Aké potraviny môžete jesť?

BielkovinyOvocieZeleninaOrechyBielkoviny
hovädzie mäso
kuracie mäso
bravčové mäso
vajcia
ryby
tofu
čučoriedky
melóny
limetky
jahody
maliny
paprika
reďkovka
mrkva
zeler
kel
baklažán
špenát  
mandle
arašidy
pekanové orechy
vlašské orechy
Tekvicové
Sezamové
Slnečnicové
ľanové

Cieľom diéty je obmedziť príjem FODMAP na výrazne menšie množstvo, ktoré sa odporúča rozdeliť na malé a časté jedlá počas dňa. Našťastie, mnohé potraviny majú prirodzene nízky obsah FODMAP.

Je zrejmé, že všetkého veľa škodí – aj z tohto dôvodu to s nadmernou konzumáciou uvedených surovín nepreháňajte. Organizmus každého človeka je iný a preto by ste pred zahájením FODMAP diéty mali svoje možnosti konzultovať s výživovým odborníkom alebo s lekárom. Okrem toho je dôležité kontrolovať zloženie živín na zadnej strane výrobku. Niektorí výrobcovia totiž môžu do surovín zámerne pridávať nadmerné množstvo FODMAP.

FODMAP diéta: Postup

Vo všeobecnosti sa odhaduje, že pri dodržiavaní diéty zaznamenáte výrazné zlepšenie približne po osemnástich mesiacoch od jej začiatku. Dodržiavať pravidlá diéty môže byť zo začiatku náročné, no pod dozorom odborníka by ste mali udržať veci pod kontrolou.

Prvý krok

Prvým akčným krokom by malo byť vylúčenie všetkých FODMAP potravín z Vášho jedálnička na dlhšie obdobie – približne dva až šesť týždňov. Je dôležité zistiť, ktoré potraviny zhoršujú tráviace problémy a pomaly ich vyradiť zo stravy. Po identifikácii sa pokúste vytvoriť zoznam ďalších potravín s vysokým obsahom FODMAP a snažte sa ich obísť. Za suroviny, bohaté na FODMAP sa považujú strukoviny, mlieko, cesnak cibuľa, raž, med, sladkosti, alebo napríklad sladené nápoje. Až pri konzultácii so špecialistom však zistíte, ktoré zdroje FODMAP vynecháte vy.

Druhý krok

Počiatočná fáza je pravdepodobne najnáročnejšia, keďže budete musieť obmedziť niektoré svoje obľúbené potraviny. Našťastie, po uplynutí pár týždňov môžete tieto potraviny opäť postupne zaraďovať do svojho jedálnička a zisťovať, ako Vaše telo na zmeny reaguje. Odporúča sa, aby ste to robili po malých krokoch, pretože len tak budete môcť presnejšie a udržateľnejšie vyhodnocovať svoj progres.

Tretí krok

Záverečná fáza väčšinou závisí od posudku odborníka – konkrétne od výsledkov prvých dvoch fáz. Tento krok sa u jednotlivých osôb líši a je záležitosťou individuálnej tolerancie. Budete musieť pozorne sledovať, ktoré potraviny na Vás pôsobia negatívne a ktoré nemajú žiadne nepriaznivé účinky. Vďaka neustálemu vzdelávaniu sa o diéte a chápaniu svojho tela bude odborník schopný nastaviť čo možno najlepší jedálniček.

FODMAP diéta: Čo treba zvážiť pred nasadením?

Ak máte podozrenie na IBS alebo SIBO, rozhodne by ste si diagnózu nemali určovať sami. Je nevyhnutné, aby ste navštívili svojho lekára a ten vylúčil akékoľvek iné ochorenia. Lekár sa musí presvedčiť, že najpravdepodobnejšou príčinou symptómov je naozaj syndróm bakteriálneho prerastenie čreva alebo syndróm dráždivého čreva. Existujú aj prípady, kedy pre Vás FODMAP diéta nemusí byť vhodná a na základe lekárskeho posudku by ste sa mali vybrať inou vhodnou alternatívou.

Ak Váš jedálniček tvorí výhradne vegetariánska alebo vegánska strava, FODMAP diéta bude o niečo viac náročná – výzvou je udržať si dostatočný príjem bielkovín. To sa dá dosiahnuť pomocou niektorých z rôznych výrobkov na báze sóje. Vegetariáni môžu do svojej stravy pridať nové obilniny, orechy, semienka a ďalšie zdravé náhrady stravy.

Tip na FODMAP raňajky

Favorite Low FODMAP Breakfast Recipes! | P0Y0M0DT0H0M126SYoutube video: Favorite Low FODMAP Breakfast Recipes!

Tip na FODMAP obed

Low FODMAP Lunch Recipes and Ideas | FODMAP EverydayP0Y0M0DT0H0M59SYoutube video: Low FODMAP Lunch Recipes and Ideas
FODMAP Everyday

Tip na FODMAP večeru

|

Podobné články

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *