Potraviny s nízkym obsahom bielkovín
Pri rôznych špeciálnych diétach sa môžu vyžadovať potraviny s nízkym obsahom bielkovín. Môže ísť najmä o diéty predpísané lekárom z dôvodu ochorenia obličiek, pečene, cukrovky alebo fenylketonúrie.
Pre koho sú určené potraviny s nízkym obsahom bielkovín?
Existuje niekoľko typov porúch – chyby metabolizmu alebo transportu aminokyselín, poruchy cyklu močoviny, organické acidémie alebo niektoré poruchy oxidácie mastných kyselín, ktorých liečba si vyžaduje diétu s nízkym obsahom bielkovín. Bez takéhoto obmedzenia môžu pacienti utrpieť nezvratné poškodenie centrálneho nervového systému aj iných orgánov.
Nízkobielkovinová diéta nedovoľuje mnohým chorým jesť základné veci, ako sú chlieb, mlieko, obilniny, sušienky, cestoviny, ryža. Existujú však aj iné možnosti. Môžeme rozlišovať medzi:
Potraviny špeciálne určené pre nízkobielkovinové diéty – ide o takzvané špeciálne diétne potraviny. Výrobcovia týchto výrobkov sa musia zaregistrovať v osobitnom registri. Výrobný proces a označovanie sa riadi osobitnými pravidlami. Ide o výrobok, v ktorom je obsah bielkovín veľmi starostlivo zabezpečený.
Výrobky alebo náhrady, ktoré nie sú špeciálne určené pre nízkobielkovinovú diétu, ale majú nízky obsah bielkovín. Niektoré vegánske syry, niektoré bezlepkové múky, niektoré rastlinné mlieka a podobne.
Ako funguje nízkobielkovinová diéta?
Tento typ diéty si vyžaduje obmedzenie množstva skonzumovaných bielkovín. Zvyčajne sa odporúča, aby tvoril 4-8 % denných kalórií. To predstavuje 20 až 50 gramov bielkovín denne v závislosti od množstva prijatých kalórií.
Pre porovnanie, všeobecne sa odporúča, aby bežný človek prijímal aspoň 10-15 % denných kalórií z bielkovín. Toto množstvo sa môže zvýšiť v prípade športovcov, starších ľudí a osôb s určitými zdravotnými problémami.
Nízkobielkovinová diéta si však vyžaduje starostlivé plánovanie, aby sa predišlo zdravotným problémom a nedostatku živín. Okrem toho existujú aj ďalšie riziká a potenciálne nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť pred začatím takejto diéty. Preto sa odporúča, aby ste sa poradili s odborníkom, aby ste sa uistili, že ste dobre vyživovaní.
Potraviny s nízkym obsahom bielkovín sú diétne výrobky špeciálne pripravené pre pacientov s vrodenými chybami metabolizmu. Sú navrhnuté tak, aby zloženie konečného výrobku malo veľmi nízky obsah bielkovín na 100 gramov výrobku.
Pri celiakii existujú ďalšie takzvané bezlepkové diétne prípravky. V prípade obilnín sa odstránením lepku odstráni bielkovinová frakcia. Výsledkom je vyšší podiel škrobu, pretože obilniny boli zbavené bielkovín. Preto sa pri tomto type diéty môžu používať niektoré bezlepkové výrobky a výrobky s nízkym obsahom bielkovín. Keďže tieto výrobky nie sú špeciálne pripravené na metabolické ochorenia, môžu obsahovať bielkoviny z iných potravín, ako sú vajcia, mlieko alebo orechy, čo značne mení konečný obsah bielkovín.
Preto je dôležité kontrolovať nutričné štítky vždy, keď konzumujete bezlepkový výrobok, a používať len tie, ktoré majú v porovnaní so svojím náprotivkom skutočne nízky obsah bielkovín.
Je veľmi dôležité pozrieť sa na gramy celkových bielkovín obsiahnutých vo výrobku a na to, aké zložky obsahuje, aby ste ho mohli bezpečne konzumovať.
Existujú aj vaječné náhrady, ktoré nie sú ničím iným ako sacharidmi, ktoré majú vlastnosť vytvárať gély. Používajú sa ako spojovací prvok a nahrádzajú vajcia v rôznych prípravkoch, ako sú omelety, koláče, krémy atď.
Mlieko sa dá nahradiť náhradami mlieka, z ktorých sa extrahuje veľká časť bielkovín, takže srvátka obsahuje zanedbateľné množstvo bielkovín.