bezlepkove cestoviny
Celi.sk » Blog » Potraviny » Z čoho sa vyrábajú bezlepkové cestoviny?

Z čoho sa vyrábajú bezlepkové cestoviny?

V súčasnej dobe je možné zakúpiť bezlepkové cestoviny v celej škále rôznych variantov. Najčastejšie sa vyrábajú z kukuričnej, pohánkovej alebo ryžovej múky, variantov je ale oveľa viac vrátane rôznych druhov strukovín alebo špeciálnych zmesí, ktoré nahradzujú klasickú pšeničnú múku.

Cestoviny pre celiakov – čím nahradiť klasické pšeničné produkty

Bezlepková diéta môže byť veľmi obmedzujúca najmä čo sa týka nakupovania bežných potravín, ktoré štandardne obsahujú aspoň stopové množstvo lepku. Pšeničná múka sa štandardne používa ako zahusťovadlo, takže ju nájdeme vo veľkom množstve produktov, u ktorých to často nečakáme. Pri bezlepkovej diéte je tak vždy dôležité pozorne sledovať zloženie výrobku i navzdory tomu, že by nemal lepok obsahovať. Ak si chcete dopriať cestoviny, je nutné sa orientovať na produkty za alternatívnych typov múky. V dnešnej dobe ich je už naozaj veľa, tu sú tie najrozšírenejšie.

Kukuričné cestoviny

Kukuričné sú typické výrazným žltým sfarbením. Vyznačujú sa jednoduchou stráviteľnosťou, čo potom priamo ovplyvňuje aj ich popularitu medzi širokou verejnosťou. Ide o skvelú alternatívu aj pre neceliakov a hodia sa do jedálničku osôb s potravinovými alergiami a intoleranciami, pretože bežne neobsahujú nielen lepok, ale ani mlieko, vajcia či sóju a majú nízky obsah cholesterolu a tukov. Vyrábajú sa vo veľkom množstve tvarov. Tradičným výrobcom bezlepkových kukuričných cestovín je značka Cornito.

bezlepkove cestoviny

Ryžové cestoviny

Bezlepkové cestoviny sa môžu vyrábať aj z hnedej ryže. Opäť ide o bezlepkovú variantu, ktorá je ideálna rovnako na sladko aj na slano. Ryžové cestoviny sú veľmi populárne aj na rôzne čínske jedlá a niektoré druhy dokonca obsahujú nesmierne málo kalórií. Vyrábajú sa z ryžovej múky a ide o špeciálnu kategóriu cestovín, ktorá klasicky obsahuje rôzne druhy rezancov práve kvôli orientácii na ázijskú kuchyňu, na iné tvary narazíte veľmi zriedkavo.

Ovsené cestoviny

Ovos patrí medzi základné suroviny pri bezlepkovej diéte a ovsené cestoviny predstavujú nové využitie tejto suroviny veľmi zaujímavým spôsobom. Produkty tohto typu obsahujú vďaka základnej surovine veľa telu prospešných látok vrátane vlákniny, antioxidantov a železa. Väčšina výrobcov naviac preferuje v produkcii ovos v bio kvalite, cestoviny majú nízky obsah tukov a hodia sa prakticky do každej diéty. U ovsených cestovín je vždy nutné dávať veľký pozor na zloženie, spracovanie sa často realizuje v združených závodoch a aj pri  pestovaní môže dochádzať k jeho kontaminácii lepkom. Ak majú byť ovsené cestoviny skutočne bezlepkové, musia byť týmto spôsobom označené.

Pšenové cestoviny

Pšenové cestoviny sa vyrábajú z pšenovej múky, ktorá obsahuje množstvo kvalitných živín, vlákninu, bielkoviny, minerály a vitamínov. Tieto cestoviny sa tradične vyrábajú nielen ako bezlepkové (bez stopového množstva lepku zo zmiešanej výroby), ale tiež bezvaječné, hodia sa preto i pre alergikov.

Pasta With Vegetable Dish on Gray Plate Beside Tomato Fruit on White Table

Cestoviny zo strukovín

V posledných rokoch sa stávajú stále obľúbenejšími produkty z múky vyrobenej zo strukovín. Vedľa pufovaných výrobkov sú to i cestoviny, ktoré si najviac zachovávajú veľké množstvo pôvodných živín (najmä vlákniny). Jedálniček pri belepkovej diéte si tak môžete spestriť cestovinami fazuľovými, hrachovými, cícerovými alebo šošovicovými. Lepšiu nutričnú hodnotu potom majú cestoviny zo zeleného hrášku a červenej šošovice.

Cestoviny zo zmesí surovín

Vedľa klasických jednozložkových múk sa na výrobu bezlepkových cestovín používajú tiež zmesi. Typickou cestovinou tohto typu je bezlepková tarhoňa kombinujúca kukuričný a zemiakový škrob s ďalšími prísadami s klasickým guľovitým tvarom. V dnešnej dobe je však možné i tieto cestoviny zadovážiť v celej škále tvarov a dĺžok. Majú štandardne vysoký obsah telu prospešných látok a nízky obsah tukov a veľmi často sa hodia i na vegánsku diétu, pretože štandardne neobsahujú vajcia, sóju, laktózu ani kazeín. Okrem tarhone sa na výrobu bezlepkových cestovín používa napríklad i zmes kukuričnej a ryžovej múku, alebo rôznych druhov strukovín apod.

Špeciálne cestoviny s ovocím a zeleninou

U bezlepkových cestovín je možné naraziť i na variant s prirodzeným zafarbením ovocím a zeleninou, ktoré obsahujú ďalšie prospešné látky, predovšetkým vitamíny. Cestoviny bývajú z klasických alternatívnych múk (kukuričná, ryžová apod.) a dopĺňajú sa špenátom, rajčinami či červenou repou, ale tiež napríklad múkou z lyofilizovaných jahôd či malín. Zafarbené cestoviny nie sú teda iba dizajnovým riešením, ktoré dodá jedlu pestrejší vzhľad, chuť cestovín je trochu iná a ponúkajú širšiu paletu živín.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *